04 marca 2018 19:27 | Aktualności

Program profilaktyczny "Zadbaj o swoje płuca"

Sprawozdanie z realizacji programu profilaktyki gruźlicy „Zadbaj o swoje płuca”

16.10.2017r. w klasie IV naszej szkoły  wdrożony został program profilaktyki zdrowotnej „Zadbaj o swoje płuca". W realizację tego programu zaangażowali się następujący nauczyciele: pani Jolanta Kacprzyk (nauczyciel plastyki), pani Agata Kotas (nauczyciel WŻR-u), pani Ewa Krzaczyńska (nauczyciel przyrody), pani Iwona Kaleta, pan Zbigniew Kiełbik i pani Dorota Godlewska (nauczyciel języka polskiego, wychowawczyni klasy IV oraz koordynator programu). W październiku dyrektor szkoły został poinformowany o przystąpieniu do programu, omówione też wówczas zostały jego cele i założenia. Realizatorzy zaś dowiedzieli się  o przydzielonych im zadaniach.

Na zebraniu, które odbyło się 21.11.2017r. o wdrożeniu programu dowiedzieli się rodzice uczniów IV klasy, a 15.01.2018r. obejrzeli oni prezentację multimedialną „Włącz myślenie, wyłącz palenie". Wśród uczniów natomiast przeprowadzono następujące zajęcia:

1. Jemy zdrowo i kolorowo.

2. Piramida żywieniowa - zdrowo jemy. Wybory żywieniowe- produkty zalecane i niezalecane w żywieniu.

3. Charakterystyczne objawy chorób układu oddechowego - profilaktyka chorób układu oddechowego.

4. „Zadbaj o swoje płuca" - plakat.

5. Uczę się dbać o swoje płuca.

6. Oglądanie filmu i prezentacji multimedialnej na temat szkodliwości palenia tytoniu.

Nasza szkoła bierze udział w akcjach: „Mleko dla szkół" oraz „Owoce w szkole", których celem jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych.

Ciekawą formą realizacji programu „Zadbaj o swoje płuca"  była trzydniowa wycieczka  do Kielc, Zakopanego i Bochni zorganizowana w formie białej szkoły i promująca zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną oraz zasady zdrowego odżywiania się. Oprócz zwiedzania dzieci uczestniczyły w zabawach zimowych, spacerowały, wspólnie z opiekunami przygotowywały śniadania i kolacje, brały udział w konkursie kulinarnym.

Program był realizowany do 01.03.2018r.

Zdjęcia: